Što se tiče dojenja WHO je izdao preporuke prošlog petka.
SARS-CoV-2 ne prenosi se sa trudnica na novorođenu djecu. Trenutno nema naučnih dokaza. Prije nekoliko dana je objavljeno da je novorođena beba u Velikoj Britaniji zaražena, što je izazvalo veliku zabrinutost među trudnicama.
Ali list Guardian je objavio da nije poznato je li dijete oboljelo od bolesti u maternici ili se zarazilo tijekom poroda. I još uvijek se ne zna. Istog dana kada je objavljena vijest Britanski kraljevski koledž opstetričara i ginekologa objavio je vodič za infekciju coronavirusom (Covid-19) u trudnoći, za zdravstvene radnike koji su pokazali da nema dokaza o intrauterinoj infekciji fetusa, tako da se “smatra da virus malo vjerovatno ima učinka na razvoj fetusa.”
Najkritičniji aspekti su mogući vertikalni prijenos i dojenje. Što se tiče vertikalnog prijenosa, potrebno je više studija i sa većim uzorcima, ali dosad svi nalazi pokazuju da nema intrauterine zaraze. Tako je 12. februara objavljen rezultat istraživanja u koje je bilo uključeno devet žena I nijedna nije prenijela Covid-19 svojim bebama. Provjereni su uzorci amnionske tekućine, krvi iz pupčane vrpce i brisa grla novorođenčadi. Sve je bilo negativno. Uzorci majčinog mlijeka su također analizirani i negativni su na SARS-CoV-2.
Otprilike u isto vrijeme objavljeno je još jedno istraživanje sa devet uključenih žena od kojih je jedna rodila blizance. Od desetero djece, šestero je rođeno prijevremeno, a četvero na vrijeme. Jedno od njih umrlo je nekoliko dana kasnije. Iako su svi novorođeni faringealni brisevi bili negativni na SARS-CoV-2, postojalo je nekoliko problema poput prijevremenog porođaja ili respiratornih tegoba. Ali nije jasno da li su izravno povezani sa koronavirusnom infekcijom.
Iako je istina da su u slučaju SARS-a i MERS-a, prvih rođaka Covid-19, zabilježeni slučajevi pobačaja i čak smrti fetusa, stručnjaci ponavljaju kako do danas nema dokaza o intrauterinom prenošenju ove nove vrste koronavirusa.
A to potvrđuje i druga studija objavljena jučer u časopisu Frontiers in Pediatrics, a koja se temelji na četiri novorođenčadi trudnica koje su pozitivno testirana na Covid-19 u Wuhanu. Svi su bili izolirani u jedinicama intenzivne njege, tri su testirana negativno, a majka četvrtog nije dala dozvolu za testiranje.
Jedno od novorođenčadi tri dana je imalo manji respiratorni problem koji je tretiran neinvazivnom mehaničkom ventilacijom, a dvije bebe, uključujući i onu s respiratornim problemima, imale su osipe na tijelu koje su nestale samostalno, nešto s čime se ne može izravno povezati. koronavirus.
Što se tiče dojenja WHO je izdao preporuke prošlog petka. Isprva je tendencija majki koje su testirana pozitivno, čak i ako testirane bebe imaju negativnu reakciju na Covid-19, izbjegavati svaki kontakt, razdvojiti ih barem dva metra, biti na sigurnoj udaljenosti i prestati dojiti. Ali WHO sada zagovara kontakt koža na kožu, u skladu sa smjernicama humanizacije porođaja, zagovara dojenj, jer koristi nadmašuju rizike – kod beba je agresivnost Covid-19 vrlo niska – a zaštitni učinak dojenja posebno je vidljiv kada su zarazne bolesti u pitanuu s izravnim prijenosom antittijela.
Dojenčad koju su rodile majke koje imaju ili se sumnja da imaju Covid-19, stoga bi se trebala hraniti u skladu sa standardnim smjernicama za hranjenje dojenčadi, primjenjujući potrebne mjere opreza za sprječavanje i kontrolu. Preporučuje se da tijekom hranjenja majke nose masku – da ne bi kapljice došle do djeteta prilikom disanja ili govora – da pravilno peru ruke prije i nakon kontakta s bebom, te da redovito čiste i dezinficiraju površine koje je majka dodirivala.