Kako su časno krenuli u borbu, do u detalje je istražilo i objavilo na suđenjima za genocid u Srebrenici Tužiteljstvo u Hagu.
Postoji taj nekakav IRI, odnosno Međunarodni republikanski institut, koji godinama, između ostalog, uz izdašnu pomoć USAID-a, po BiH štanca kadrove koji bi trebali postati novi val u ovdašnjim političkim strankama. Neki od najpoznatijih IRI izdanaka jesu SDP-ova Lana Prlić ili glasnogovornica Partije demokratskog progresa Anja Petrović. E, upravo je ta opremljena i obučena IRI Petrovićka objavila rođendansku čestitku pripadnicima jedinice odgovorne za pokolj Srebreničana u julu 1995. godine.
Početkom ove sedmice Petrovićeva je obilježila godišnjicu osnivanja jednog od odreda Specijalne brigade policije MUP-a Republike Srpske. “Većina bila dosta mlađi nego sada ja kada su krenuli časno u borbu. Osim pripadnika odreda, tu su sad i njihova djeca i unuci, kao i potomci poginulih i umrlih. Uvijek će biti neko da čuva sjećanje. 27 godina od osnivanja ilidžanskog 8. odreda specijalne brigade MUP-a R. Srpske”, napisala je na svom Twitteru Petrović.
Kako su časno krenuli u borbu, do u detalje je istražilo i objavilo na suđenjima za genocid u Srebrenici Tužiteljstvo u Hagu. Podsjetimo da je u Hagu, tokom suđenja za zločine počinjene u Srebrenici, rečeno kako Tužiteljstvo smatra da su “Specijalne jedinice MUP-a RS, kojima je komandovao Ljubiša Borovčanin i njegov zamjenik Duško Jević”, imale ključnu ulogu u događajima nakon pada Srebrenice. MKSJ je utvrdio kako su u osvajanju Srebrenice i događajima koji su uslijedili učestvovale dvije jedinice Specijalne policije. Jedinica Specijalne policije koja je postojala u svakoj općini i Specijalna brigada policije, koju su sačinjavali profesionalni policajci opremljeni vojnim naoružanjem, a koja je korištena u vojnim akcijama.
Takva brigada formirana je 10. jula 1995, po naredbi Tomislava Kovača, ministra unutrašnjih poslova RS-a. U njen sastav ušli su Drugi specijalni odred, Prva četa posebnih jedinica policije iz Zvornika, Mješovita četa združenih snaga MUP-a Srbije i Republike Srpske (Specijalna policija) i četa kampa Centra za obuku na Jahorini. Pukovnik Ljubomir Borovčanin postavljen je za komandanta Jedinice i upućen u Bratunac.
Specijalne jedinice MUP-a RS-a ušle su u Potočare 12. jula 1995. između 6:00 i 7:00 sati. U ranim jutarnjim satima 14. jula 1995. godine rasporedili su se ispred hangara Kravica, u kojem je u tom trenutku bio zatvoren veliki broj civila. Oni su tu bili zatočeni od 13. jula, tada su počeli s likvidacijama, pucajući u njih kroz otvore hangara iz automatskog naoružanja i ubacujući bombe.
Haški tribunal je 2010. osudio Borovčanina na 17 godina zatvora za pomaganje ubistava, istrebljenja i progona Bošnjaka iz Srebrenice počinjenih u julu 1995. godine. Ova presuda postala je pravosnažna nakon što se Borovčanin nije žalio. Prije tri godine pušten je na slobodu.
KOMENTARI