Pod vodstvom književnika Faiza Softića, koji već 15 godina brine o ovom kulturnom segmentu festivala, a koji se tiče kulture s Balkana, održana je dvosatna prezentacija bošnjačke kulture s prostora BiH, Sandžaka i dijaspore. Monodrama „Majka Nuru počesto izgrdi“, u izvedbi glumice Narodnog pozorišta iz Sarajeva, Hasije Borić, bila je centralni dio ovog programa
Piše: Almir MEHONIĆ
Prošlog vikenda u Luksemburgu je održan 35. Međunarodni festival migracija i kultura. Na ovom festivalu je učestvovalo, kroz razna predstavljanja, preko stotinu zemalja svijeta, od najudaljenijih afričkih zemalja, od Perua i Novog Zelanda do BiH i Sandžaka, Crne Gore i Hrvatske. Razne organizacije, u toku tri dana koliko je trajao Festival, bile su predstavljene na posebnim štandovima, a u posebnim salama su održavane različite sesije, tribine, književne večeri i promocije. Nastupili su mnogi ansabli, folklorna udruženja, predstavljeni razni pisci i umjetnici, prikazano je kulinarsko umijeće i tradicionalni običaji iz raznih zemalja.
I ove godine, pod vodstvom književnika Faiza Softića, koji već 15 godina brine o ovom kulturnom segmentu festivala, a koji se tiče kulture s Balkana, održana je dvosatna prezentacija bošnjačke kulture s prostora BiH, Sandžaka i dijaspore.
U prvom dijelu programa Safet Hadrović Vrbički predstavio je svoju antologiju antiratne poezije “Tarih” gdje je zastupio 50 bošnjačkih pjesnika razasutih širom svijeta. Pjesme iz antologija čitala je Alma Mucević – Čivović.
Za ljubitelje književnosti upriličena je promocija novog izdanja magazina “Diwan” koji sadrži, između ostalog, i poeziju posvećenu sjećanju na genocid u Srebrenici, ali i poeziju sandžačkog pjesnika Hoda Katala, koji piše iz pozicije bošnjačkog emigranta u Berlinu s početka devedesetih godina. Na promociji je pored Faiza Softića govorio glavni urednik magazina “Diwan” Almir Mehonić i književnik Sead Ramdedović.
Svoju proznu sekvencu imao je i književnik Edo Mrđa, porijeklom iz Zavidovića, a koji punih 50 godina živi u Parizu.
Monodrama „Majka Nuru počesto izgrdi“, u izvedbi glumice Narodnog pozorišta iz Sarajeva, Hasije Borić, bila je centralni dio ovog programa. To je zapravo pogled na ženu Bošnjakinju u jednom vremenu, posmatrano iz više kulturoloških uglova, kao i njenih viđenja iz raznih dijelova nekadašnje Jugoslavije. Glumica Borić svoj sjajan emotivni nastup je završila izgovarajući mjesta prebivališta likova iz monodrame koja su uglavnom bila sarajevska i bosanska groblja i mjesta pogibije tokom posljednje agresije na BiH.
Inače, na ovom 35. izdanju Festivala bilo je postavljeno oko 400 štandova.