Izvještaj Memorijalnog centra Srebrenica urađen je na bosanskom i engleskom jeziku, te obuhvata istraživanje konteksta rata u BiH, politike “etničkog čišćenja” i ratnih zločina u istočnoj Bosni, koji su prethodili genocidu u Srebrenici, rad Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i Suda BiH.
Memorijalni centar Srebrenica predstavio je svoj Izvještaj o negiranju genocida u Srebrenici, rezultat istraživanja aktivnosti negiranja, minimiziranja i relativiziranja zločina genocida od strane institucija i pojedinaca u Bosni i Hercegovini i inostranstvu.
Izvještaj Memorijalnog centra Srebrenica urađen je na bosanskom i engleskom jeziku, te obuhvata istraživanje konteksta rata u BiH, politike “etničkog čišćenja” i ratnih zločina u istočnoj Bosni, koji su prethodili genocidu u Srebrenici, rad Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i Suda BiH.
Također, analizira aktivnosti zvaničnih institucija i pojedinaca u BiH i Srbiji na prikrivanju zločina genocida, detaljno istražuje nacionalističke narative koji se tiču negiranja genocida, broja žrtava i drugih poruka dominantnih u javnosti. Izvještaj obuhvata i nekoliko studija slučaja, preglede sadržaja nekoliko publikacija koje direktno negiraju genocid, a donosi i informacije o međunarodnim akterima koji su aktivno učestvovali u kampanji negiranja genocida.
Posebno zanimljiv dio Izvještaja jeste onaj u kojem se analizira negiranje Genocida u Srebrenici na Zapadu, odnosno istupi poznatih intelektualaca u vezi s tom temom. Tako u Izvještaju stoji da na Zapadu, gdje nedostaju i geopolitički interes i “historijsko-kulturno” srodstvo sa Srbijom, negiranje Genocida u Srebrenici i dalje postoji uglavnom u ekstremno ljevičarskim akademskim krugovima i medijima.
“Možda je od zapadnjačkih revizionista najpoznatiji Noam Chomsky, koji je izrazio snažno protivljenje intervenciji NATO-a koja je okončala bosanski rat. Chomsky je također tvrdio da su koncentracioni logori RS-a, u kojima su bošnjački zarobljenici ubijani, mučeni i silovani, bili tek pretrpani “izbeglički kampovi”. Chomsky je napisao predgovor za knjigu pod nazivom Politika genocida, koju su objavili revizionisti Edward Herman i David Peterson, koja negira Genocid u Srebrenici na osnovu pretjerane tvrdnje da su bosanski Srbi ubijali samo vojno sposobne muškarce.”
Također, navodi se i da je “Herman napisao brojne revizionističke članke, poput Politika Srebrenice i Srebrenički masakr je bila gigantska politička prevara, čiji je koautor John Robles. Ostali istaknuti revizionisti u ovom lijevom intelektualnom taboru negatora genocida uključuju Johna Pilgera, Michaela Parentija, Jareda Israela, Tariqa Alija, Micka Humea i Dianu Johnston.”
Memorijalni je centar načinom na koji komunicira postavio model o tome kako čistim činjenicama, naučnim pristupom i visokim akademskim standardom istraživanja mogu govoriti o Genocidu u Srebrenici, ne dopuštajući da emocije i “nacionalni narativi” utječu na ono što ova institucija ima da kaže o Genocidu, počiniocima, negatorima i odgovornim institucijama. Monica Green je bila vodeća istraživačica i autorica publikacija, a u timu koji je dao neizmjeran doprinos u realizaciji projekta bili su Hasan Hasanović, Nedim Jahić, Hikmet Karčić, Hariz Halilović, Admir Mulaosmanović, Mirnes Sokolović, Amra Begić Fazlić i Šefika Đozić.