fbpx

Pomjeranje granica izdržljivosti

U današnjem svijetu sporta ništa se ne prepušta slučaju. Ako sportist odluči postiti, tu je tim stručnjaka da mu pomogne da što bolje odabere namirnice koje će konzumirati na sehuru i iftaru. Poznat je slučaj trenera u košarkaškom timu Oklahoma City Thunder, koji je nekoliko dana i sam ispostio iako nije musliman samo da bi shvatio ponašanje ljudskog tijela prilikom posta kako bi tome mogao prilagoditi treninge

 

Piše: Jakub SALKIĆ

Svakog ramazana u fokus medija dospiju sportisti koji poste i nerijetko iftare tokom utakmica. U 21 sat i 22 minute, u 22. minuti polufinala Lige prvaka između Ajaxa i Tottenhama, fudbaleri Ajaxa Hakim Ziyech i Noussair Mazraoui iftarili su tečnom hranom iz kesica koju su dobili s klupe svog tima. Iako su im klupski nutricionisti savjetovali da na dan polufinala odigranih u amsterdamskoj areni “Johann Cruyff ” ne poste, Ziyech i Mazraoui nisu ih poslušali. Četrnaest minuta nakon što je iftario, Ziyech je postigao gol za vodstvo Ajaxa 2:0.

Ali, to nije ništa novo, brojni su sportisti muslimani koji se strogo pridržavaju vjerskih pravila. U svijetu fudbala među poznatim muslimanima svakako su Mohamed Salah i Sadio Mané iz Liverpoola, Paul Pogba iz Manchester Uniteda, Mesut Özil iz Arsenala, Ousmane Dembélé iz Barcelone, Mousa Dembélé iz Tottenhama, Emre Can iz Juventusa…

Činjenica da klubovi u zemljama koje nemaju islamsku tradiciju, niti danas imaju značajniji procent stanovnika muslimana, dopuštaju sportistima da poste u danima kada igraju neke od najvećih utakmica za svoje klubove, ipak pokazuje da su to demokratska društva u kojima se poštuju svačije pravo i opredjeljenje. Ovo dobija na težini ako uzmemo u obzir to da klubovi plaćaju stotine miliona eura za ugovore svojih fudbalera i sigurno im je stalo da oni daju svoj maksimalni doprinos u realizaciji klupskih ciljeva.

Istina, tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu u Brazilu 2014. godine pojedine reprezentacije tražile su od svojih fudbalera da ne poste, ali ne samo zato što su smatrali da post negativno utječe na performanse fudbalera nego i iz razloga što su klimatski uvjeti za igru u Brazilu prilično teški za fudbalere nenaviknute na brazilsku klimu.

No, u današnjem svijetu sporta ništa se ne prepušta slučaju. Ako sportist odluči postiti, tu je tim stručnjaka da mu pomogne da što bolje odabere namirnice koje će konzumirati na sehuru i iftaru. Poznat je slučaj trenera u košarkaškom timu Oklahoma City Thunder, koji je nekoliko dana i sam ispostio iako nije musliman samo da bi shvatio ponašanje ljudskog tijela prilikom posta kako bi tome mogao prilagoditi treninge.

Harry Routledge šef je sportske nauke i prehrane FC Los Angeles. On se brine o tome šta jede i pije fudbaler Mohamed el-Munir, koji posti tokom ramazana kako bi mogao igrati fudbal na vrhunskom nivou. Routledge kaže da obroci moraju biti kalorijski jaki s visokim udjelom ugljikohidrata, što pomaže u održavanju mišićne mase i tjelesne težine. Možda i važnije od hrane jeste dobar plan hidratacije u nekoliko sati tokom dana kada je dopušteno jesti i piti.

“Naša strategija hidratacije zasniva se na redovnom unosu vode s redovnim unosom elektrolita. Ovo pomaže u održavanju hidratacije unošenjem velikih količina natrija, kalija i magnezija, minerala koji se gube u znoju”, objašnjava Routledge.

Brojni sportisti spremni su podijeliti svoja iskustva o tome šta se pokazalo kao najbolji izbor za jesti i piti tokom ramazana. Australka Stephanie Kurlow, prva balerina s hidžabom, kaže da se trudi na sehuru jesti hranu koja će joj održavati energiju cijelog dana, trudi se da to bude veliki i zdrav obrok, a najčešće su na meniju chia sjemenke.

Husain Abdullah, koji je igrao američki nogomet u NFL timovima Kansas City Chiefs i Minnesota Vikings, objašnjava da je tokom ramazana, dok se aktivno bavio sportom, izbjegavao masnu i izrazito začinjenu hranu. Također, izbjegavao je slatkiše, deserte, kofein i sokove s visokim udjelom šećera. Pio je alkalnu vodu i kokosovu vodu za hidrataciju.

O bavljenju sportom tokom dana posta napisano je bezbroj studija, do u detalje je istraženo šta sportisti smiju jesti, kada i koliko tečnosti smiju popiti, naravno, tokom perioda u kojem je to dopušteno, kao i o tome kako post utječe na performanse sportista. Ni u jednoj studiji nije navedeno da post štetno djeluje na ljudski organizam, ali u mnogim studijama zaključci su da sportisti zbog posta mogu imati “smanjene sposobnosti” zbog manjka energije, slabije koncentracije, slabijih refleksa. S druge strane, sportisti tvrde da su “mirnije glave” kada poste i da im to pomaže da poboljšaju svoju igru.

Post je, čini se, situacija u kojoj nauka kaže jedno, a praksa drugo. Naime, iz aspekta nauke, neko ko nije jeo 17 sati, nije popio ni kap vode, ne bi mogao igrati fizički izuzetno zahtjevne utakmice, ali muslimani sportisti iz ramazana u ramazan dokazuju da je to itekako moguće.

Jedna od najvećih zvijezda Houston Rocketsa i NBA lige općenito Hakeem Olajuwon bio je jedan od onih koji su svojim javnim ispoljavanjem vjere mijenjali sliku o muslimanima u Americi. Olajuwon je igrao devedesetih godina prošlog stoljeća. “Što se tiče posta, to je duhovno razmišljanje koje vam daje izdržljivost potrebnu za igru. Kroz Allahovu milost, uvijek sam se osjećao jačim i energičnijim za vrijeme ramazana”, izjavio je jednom Olajuwon.

Olajuwon do 1995. godine tokom ramazana nije postio na dan odigravanja utakmice, a od 1995. je postio i na taj dan. U prvoj utakmici u ramazanu 1995. godine, dakle, dok je postio, ubacio je Utah Jazzu 41 poen. Dvije godine poslije, Denveru je, također u ramazanu, ubacio 48 poena. Ramazan 1995. godine bio je u februaru. Olajuwon je bio igrač mjeseca u NBA ligi u februaru te godine. U njegovoj statistici u tri sezone u kojima je aktivno igrao i postio Olajuwon nije imao padove u igri zbog posta, njegova statistika čak je i bolja tokom ramazana nego u ostatku sezone.

Jednom je rekao Los Angeles Timesu da bi i druge NBA zvijezde trebale probati postiti. “Kad bi samo znali”, kaže on, “i oni bi postili.” Košarkaš Boston Celticsa Jaylen Brown čini se da je prihvatio njegov savjet. Brown ne pripada nijednoj religiji. Ranije je postio po nekoliko dana, a prošle godine postio je uzastopno 29 dana, i to onako kako poste muslimani. Tvrdi da je zbog toga postao bolji čovjek i bolji košarkaš. “Mislim da je zdravije od bilo čega”, zaključio je Brown.

 

Prethodni članak

Čarobna rijeka

Sljedeći članak

Bošnjaci i kultura

PROČITAJTE I...

PRIDRUŽITE SE DISKUSIJI