Kako bi se podsjetilo na stravične zločine počinjene prije dvadeset dvije godine nad Bošnjacima Srebrenice, širom svijeta održavaju se različite manifestacije. Tim će se povodom u turskom gradu Bursa zasaditi 8.372 bijela cvijeta, a kako bi učestvovali na Maršu mira i prisustvovali dženazi u Potočarima, iz Istanbula su krenuli motociklisti kluba “MotoBosna” i stotinu omladinaca u organizaciji turskog Udruženja “Djeca svijeta”
Učenjem mevluda, održavanjem konferencija, otvaranjem spomenika, izložbom fotografija ili na neki drugi originalan i prigodan način, svake se godine u Republici Turskoj obilježi godišnjica genocida u Srebrenici, najvećeg zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, u kojem je ubijeno više od 8.000 Bošnjaka. Broj učesnika na Maršu mira iz ove zemlje svake se godine povećava, a do sada nisu izostale ni posjete visokih državnih zvaničnika na dženazama koje se svake godine 11. jula klanjaju u Potočarima.
Istim će se povodom ove godine u turskom gradu Bursi 6. jula, sadnjom 8.372 bijela cvijeta, koji će imati oblik srebreničkog cvijeta, a u organizaciji počasnog bosanskohercegovačkog konzula u Turskoj Muzaffera Çileka i Grada Burse, obilježiti 22. godišnjica genocida. Uz prigodan program i obraćanja, između ostalog, gradonačelnika Burse Recepa Altepea i ambasadora Bosne i Hercegovine u Turskoj Bakira Sadovića, predviđen je i ispraćaj za učesnike Marša mira koji će tu noć iz Burse krenuti prema Srebrenici.
Kako bi prisustvovali kolektivnoj dženazi 11. jula u Potočarima, na isti će dan ka Bosni i Hercegovini iz Istanbula krenuti konvoj motociklista “MotoBosna”, oformljen uz pomoć humanitarne organizacije IHH.
“U Srebrenici bol i dalje traje. Ekipa ‘MotoBosna’ krenut će s motociklima na put kako bi još jednom osudila genocid koji svima nama predstavlja veliku bol”, poručili su iz ekipe “MotoBosna”.
Istim je povodom u organizaciji Udruženja “Djeca svijeta” u Istanbulu 29. juna na Željezničkoj stanici Sirkeci počela trodnevna izložba fotografija pod nazivom “Genocid u Srebrenici”. Riječ je o fotografijama na kojima su zabilježeni detalji o genocidu u Srebrenici, s Marša mira i s dženaza u Potočarima. Osim toga, posjetioci su na velikom ekranu mogli pogledati i kratke dokumentarne filmove o onome što se u julu 1995. godine događalo u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.
Posljednji dan izložbe, 1. jula, s ove najstarije istanbulske željezničke stanice krenuo je voz simboličnog naziva “Omladinski voz Istanbul – Srebrenica”. Udruženje “Djeca svijeta” organiziralo je putovanje za stotinu mladih iz svih dijelova Turske, preko Bugarske, Makedonije, Kosova i Srbije do Bosne i Hercegovine, kako bi učestvovali na Maršu mira, odali počast srebreničkim žrtvama i saznali što više o genocidu koji se dogodio u Srebrenici.
Ayhan Biçici, zamjenik predsjednika Udruženja “Djeca svijeta”, ističe da oni već sedam godina organiziraju putovanja mladih iz Turske koji odlaze kako bi učestvovali na Maršu mira.
“Mladi iz Turske zajedno s drugima tokom tri dana pješače oko 110 kilometara. Treći dan stižu u Srebrenicu, gdje prisustvuju dženazi. Svake smo godine ondje kako bismo podijelili bol i tugu s našom braćom u Bosni”, kaže Biçici, smatrajući izuzetno važnim organiziranje različitih aktivnosti kojima se postiže to da genocid u Srebrenici nikada ne bude zaboravljen.
“Želimo da omladina iz Turske redovno odaje počast žrtvama srebreničkog genocida i da nikada ne zaborave šta se Bošnjacima u tom gradu dogodilo”, kazao je Biçici.
Ovo omladinsko udruženje osnovano je 1989. godine. Prošle godine osigurali su učešće na Maršu mira za sedamdeset turskih omladinaca, a organizirali su i biciklističku turu od Istanbula do Srebrenice dužine 1.600 kilometara kako bi odali počast srebreničkim žrtvama.
“Na Marš mira s omladinom je prije osam godina išao i Bahaddin Yıldız. Nakon njegove pogibije u Afganistanu, dok je nosio pomoć jetimima u toj zemlji, ovaj je način obilježavanja sjećanja na srebrenički genocid dodatno aktualiziran u Turskoj”, pojašnjava Biçici.