fbpx

EKSKLUZIV STAVA: Recep Tayyip Erdoğan: Nikada vas nećemo ostaviti same

„Rahmetli Alija Izetbegović jedan je od najvećih mislilaca, političara i lidera ne samo Bosne i Hercegovine već cijelog islamskog svijeta. Bio je hrabar u ratu, privržen otac u porodici, iskren prijatelj, mudri vođa koji je doveo svoju naciju do nezavisnosti. Najveće djelo Alije Izetbegovića jeste Bosna i Hercegovina, a najveće naslijeđe dostojanstvo. Ovom prilikom još jednom mu želim rahmet od Allaha“, kazao je predsjednik Turske.

Predsjednik Republike Turske, Recep Tayyip Erdoğan, u ekskluzivnom razgovoru za magazin Stav, govorio je o brojnim aktuelnim temama, kao što je stav međunarodne zajednice o izbjeglicama, o odnosu Turske s Libijom, NATO-om, o Nobelovoj nagradi austrijskom piscu Handkeu ali i o ulozi u Bosni i Hercegovini i Balkanu.

„Nezamislivo je da Turska okrene leđa balkanskoj regiji s kojom ima zajedničku historiju, geografiju i s kojom dijeli sudbinu. Nažalost, tokom devedesetih godina bili smo svjedoci bolnih događaja na Balkanu koji su ranili srca svih nas. Iako je prošla četvrt stoljeća, bol Srebrenice još je svježa. Ipak, uprkos svim patnjama i nevoljama koje je Balkan proživio, izvukao je i pouku iz historije te u posljednjih 25 godina postigao vrlo ozbiljan napredak na putu ka stabilnosti, sigurnosti i miru. Mi, kao Turska, bili smo podrška u ovom procesu. Okviri pristupa naše zemlje Balkanu jesu poštovanje, regionalno zajedništvo, sveobuhvatnost“, kazao je Erdoğan za Stav.

U razgovoru nije propustio priliku spomenuti prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine.

„Rahmetli Alija Izetbegović jedan je od najvećih mislilaca, političara i lidera ne samo Bosne i Hercegovine već cijelog islamskog svijeta. Bio je hrabar u ratu, privržen otac u porodici, iskren prijatelj, mudri vođa koji je doveo svoju naciju do nezavisnosti. Najveće djelo Alije Izetbegovića jeste Bosna i Hercegovina, a najveće naslijeđe dostojanstvo. Ovom prilikom još jednom mu želim rahmet od Allaha“, kazao je predsjednik Turske.

Na pitanje zašto pojedinim zemljama toliko smeta sporazum između Turske i Libije, Erdoğan je odgovorio: „Naši sugovornici u Libiji jesu premijer Serraj i Vlada nacionalnog jedinstva, koja je priznata od UN-a. Libija, s kojom imamo stoljećima ukorijenjene odnose, također je naš susjed na Mediteranu. Nismo mogli biti promatrači u nastojanjima izostavljanja naše države i kiparskih Turaka u potrazi za resursima ugljikovodika i njihovog prerađivanja na istočnom Sredozemlju. Potpisivanjem dva sporazuma prošlog mjeseca našu saradnju s Libijom podigli smo na najviši nivo. “Sporazum o sigurnosnoj i vojnoj saradnji” i “Sporazum o ograničenju pomorskih nadležnosti” donijeli su jako važne strateške dobiti našoj zemlji. Ovim koracima pokvareni su planovi izbacivanja Turske iz jednačine Mediterana“, kazao je, između ostalog, turski predsjednik.

Cijeli intervju sa predsjednikom Turske pročitajte u novom broju magazina Stav koji je u prodaji danas poslijepodne u Sarajevu, a od četvrtka, 30, januara, širom Bosne i Hercegovine. 

 

 

PROČITAJTE I...

Koriste se podrivačke metode, u specijalnom ratu poznate i kao vađenje sadržaja ispod temelja objekta koji se želi srušiti. Podrivanje se koristi rušenjem konstrukcije države kroz pravni sistem, opstruiranjem zakona i ustavnog poretka države, uspostavljanjem paralelnih paradržavnih, paravojnih, paraodgojnih, paraobrazovnih i parapolitičkih tvorevina. Potonje se u ovom trenutku koriste kao grupe za pritisak na legalne političke snage radi njihovog oslabljivanja. Grupe za pritisak jesu forma specijalnog rata koje se planski kreiraju s očekivanjem da će nastati političke krize i koriste se da bi se umanjila efikasnost legalnih političkih snaga, a u konkretnom slučaju, pod tretmanom grupa za pritisak, koje su godinama stvarane unutar nje same, trenutno se nalazi SDA. U široj slici ovdje, prije svega, govorimo o djelovanju političkih faktora Srba i Hrvata oličenim u pojavama Milorada Dodika i Dragana Čovića, koji su glavna poluga u subverzijama specijalnog rata

PRIDRUŽITE SE DISKUSIJI

KOMENTARI

  • vlahomlat 29.01.2020.

    Alija Izetbegovic mozda nije bio dovoljno zao, krvolocan, bezobziran, genocidan i podal da bi se nosio sa sotonama poput slobodana i franje. Ali, Alija nije okaljao obraz svome narodu i svojoj vjeri. Alija je bio ostavljen od Evrope i USA da se sam nosi sa naoruzanim bandama okorjelih zlocinaca ogrizlih u krvi i lazima. To su visevjekovne zlocinacke ideologije koje um i dusu citavog Srpskog naroda generacijama podredjuju jednoj jedinoj ideji – unistenja Bosnjaka na Balkanu. Ali, mi smo jos uvijek tu gdje jesmo. I vjerujem da cemo opstati samo ako nam jugobalije ne dodju glave.

    Odgovori