fbpx

Šovinizam kolumniste “Al Jazeere”

Niti Bursać, kao bivši pripadnik zločinačke organizacije odgovorne za genocid, ima pravo pričati o bilo čijem fašizmu, niti se odgovornost za vandalski čin demoliranja unutrašnjosti crkve može pripisati Bošnjacima kao kolektivu

Dragan Bursać, današnji kolumnista Al Jazzere i nekadašnji vojnik Vojske Republike Srpske, svako malo pokaže pravi razlog svog javnog djelovanja.

U bosanskohercegovačkoj javnosti Bursać ima funkciju nivelatora, a kapital – da Bošnjake kao kolektiv označava fašistima, čije djelovanje biva jednako odlično dokumentiranom i sudski potvrđenom fašizmu srpskih i hrvatskih političkih struktura – stječe tako što svako malo hini katarzu kroz pisanje o zločinima nad nesrbima, da bi nakon toga, s tako osiguranom pozadinom, iznosio maliciozne i uvredljive kvalifikacije poput ove na svom statusu na Facebooku.

Sve je sporno u ovom Bursaćevom izljevu šovinizma. Niti Bursać, kao bivši pripadnik zločinačke organizacije odgovorne za genocid, ima pravo pričati o bilo čijem fašizmu, niti se odgovornost za vandalski čin demoliranja unutrašnjosti crkve može pripisati Bošnjacima kao kolektivu, a niti se bošnjačke političke tradicije u bilo kojem slučaju mogu porediti sa srpsko-hrvatskim jer im fali ne samo hegemonistička agresivna politička platforma nego i dva-tri genocida te nekoliko desetina koncentracionih logora.

Bursaćevo pisanje ima ulogu poput one koju ima mit o Srđanu Aleksiću. Baš kako se legenda o Aleksiću koristi da bi se amnestiralo kompletno četničku istočnu Hercegovinu, tako Bursaćeva javna pseudokatarza dobiva ulogu katarze cjelokupne srpske javnosti, a time posljedično legitimizaciju i normalizaciju okvira u kojoj ta javnost funkcionira, kao i njeno stavljanje u istu ravan s ostatkom Bosne i Hercegovine.

PROČITAJTE I...

Koriste se podrivačke metode, u specijalnom ratu poznate i kao vađenje sadržaja ispod temelja objekta koji se želi srušiti. Podrivanje se koristi rušenjem konstrukcije države kroz pravni sistem, opstruiranjem zakona i ustavnog poretka države, uspostavljanjem paralelnih paradržavnih, paravojnih, paraodgojnih, paraobrazovnih i parapolitičkih tvorevina. Potonje se u ovom trenutku koriste kao grupe za pritisak na legalne političke snage radi njihovog oslabljivanja. Grupe za pritisak jesu forma specijalnog rata koje se planski kreiraju s očekivanjem da će nastati političke krize i koriste se da bi se umanjila efikasnost legalnih političkih snaga, a u konkretnom slučaju, pod tretmanom grupa za pritisak, koje su godinama stvarane unutar nje same, trenutno se nalazi SDA. U široj slici ovdje, prije svega, govorimo o djelovanju političkih faktora Srba i Hrvata oličenim u pojavama Milorada Dodika i Dragana Čovića, koji su glavna poluga u subverzijama specijalnog rata

PRIDRUŽITE SE DISKUSIJI