Univerzitet u Tuzli, kao druga najbolje rangirana državna visokoškolska ustanova u BiH, nalazi se na 3480. mjestu. Ipak, Univerzitet u Tuzli kontinuirano napreduje na listi, što može biti simptomatično u kontekstu rasprave o autonomiji univerziteta
Piše: Hamza RIDŽAL
Prema posljednjim podacima “Webometrica”, svjetske organizacije koja se bavi rangiranjem univerziteta i visokoškolskih ustanova, Univerzitet u Sarajevu doživio je pad za 37 mjesta. S 2002. mjesta, Univerzitet u Sarajevu pao je na 2039. mjesto. Ipak, ovaj pad znatno je manji u odnosu na ranija polugodišnja ažuriranja koja su bilježila konstantan pad ove visokoškolske ustanove, uz tek jedan napredak, što se može smatrati ekscesom u odnosu na ukupne brojke “Webometrica”.
UNSA je u januaru 2016. godine bio pozicioniran na 1859. mjestu, u julu 2016. godine na 1820. mjestu, u januaru 2017. godine bio je pozicioniran na 1883. mjestu, a u julu 2017. godine bio je pozicioniran na 2002. mjestu. Dakle, od januara do jula 2017. godine UNSA je pao za nevjerovatnih 119 mjesta, a sada, u januaru 2018, za još 37 mjesta.
S druge strane, Univerzitet u Tuzli, kao druga najbolje rangirana državna visokoškolska ustanova u BiH, nalazi se na 3480. mjestu. Ipak, Univerzitet u Tuzli kontinuirano napreduje na listi, što može biti simptomatično u kontekstu rasprave o autonomiji univerziteta.
Tuzlanski univerzitet jeste trezorski univerzitet na kojem se politika upliće u imenovanje rektora, naprimjer. S druge strane, na Sarajevskom univerzitetu politika se ne upliće u imenovanje rukovodećih kadrova, ali ona utječe na razrješenja.
Slučaj univerziteta u Sarajevu i Tuzli jasno pokazuje da stepen autonomije univerziteta ne utječe nužno na kvalitetu obrazovnog procesa. Ne treba zaboraviti da je izmijenjeni Zakon o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo stupio na snagu tek 1. septembra 2017. godine, pa se istraživanje “Webometrica” treba posmatrati u svjetlu ranijeg zakona. Čak i posljednji pad od 37 mjesta trostruko je manji u odnosu na onaj iz jula 2017. godine, što se može tumačiti kao posljedica implementacije novog Zakona.
Iako brojni “analitičari” ukazuju na to da Vlada KS ne ulaže dovoljno u visoko obrazovanje i da je to razlog slabe pozicioniranosti UNSA na svjetskim rang-listama, ne treba zaboraviti da je Vlada KS 2017. godine osigurala pola miliona maraka za finansiranje naučnih radova i naučnih publikacija.
Ta suma možda ne izgleda ogromna, ali čak ni ona nije potrošena tokom 2017. godine, pa priča o nedovoljnom ulaganju u Univerzitet zvuči kao prazna mantra. Ove, 2018. godine, Vlada je osigurala milion KM iz budžeta u iste svrhe.