U Bosni i Hercegovini je zabranjeno uzgajati genetski modificirane organizme (GMO). Ipak, hrana s genetskim modifikacijama može se uvoziti. Međutim, ne poštuju se zakoni o obilježavanju ovih proizvoda. Stručnjaci ne mogu da se usuglase o negativnim utjecajima genetski modificirane hrane po zdravlje čovjeka, a bh. građani, iako ne znaju puno, protiv su genetski modificirane hrane
Proizvođači sjemenskog materijala imaju konvencionalno sjeme koje se kod nas koristi, a da li genetski modificirano sjeme stiže na naše prostore, to je teško utvrditi bez adekvatne kontrole uvoza, smatra naš sugovornik. “Zakonski nema nigdje odobreno da se uveze genetski modificirano sjeme za soju”, kaže Vidović.
“S obzirom na to da se radi o zonama u našoj državi koje su bile pogođene poplavama, mislim i da je kroz taj nedovoljno jasan filter uvoza hrane kao pomoć poplavljenim područjima došla određena količina koja nije kontrolirana, koja je završila na njivama i pojavila se kao biljka koja je genetski modificirana. Najveći dio tih ljudi kod kojih je pronađen zasad genetski modificirane soje nije imao informacije i nije znao da se radi o genetski modificiranoj soji”, tvrdi Vidović i dodaje da je suštinska stvar pojačan nadzor na granicama. Samim tim, tako bi se mogao olakšati i uvesti jači nadzor i na samo tržište.
Oko genetski modificiranih organizama godinama se lome koplja. Neki smatraju da se radi o izuzetno štetnim produktima koje niko ne bi trebao konzumirati i šire paniku i zastrašuju ljude govoreći da je to “sjeme zla”, dok druga strana, pogotovu zainteresirane kompanije i genetičko inženjerstvo, tvrde kako se radi o bezopasnim organizmima koji bi svijet mogli osloboditi gladi jer je to jedini način da se, uprkos klimatskim promjenama, osigura dovoljno hrane za čovječanstvo do 2050. godine, kada će na Planeti živjeti 9 milijardi ljudi.
Prethodni članak
NOVI STAV: Srebrenica je naš dom i tu ćemo ostatiPROČITAJTE I...
NALAZITE SE U ARHIVI: Posjetite nas na novom portalu sedmičnika STAV
Posjetite nas na redizajniranom portalu sedmičnog lista "STAV"(www.stav.ba). Trenutno se nalazite na stranici arhiva (arhiv.stav.ba.).
Za šta smo se borili
Da Zetra ne bude Manjača. Da Holiday Inn ne postane Vilina vlas. Da oca i majku ne tražim po Tomašicama. Da se Sarajevo ne zove Srebrenica. Da ne vučem za rukav Amora Mašovića.