Brazilac Socrates pojavio se 1983. godine kao Corinthiansa na terenu u dresu na kojem je pisalo: “Pobijedi ili izgubi, ali uvijek u demokratiji. Bila je to pljuska u lice diktaturi Joãoa Figueiredoa, a Socrates je bio pokretač brojnih akcija za ljudska prava i demokratiju.
U svijetu pogođenom pandemijom Covid-19 nekolicina se sportaša aktivirala i odlučila pomoći drugima. Posljednji u nizu takvih jesu Pau Gasol i Rafa Nadal, koji su pokrenuli akciju prikupljanja 11 miliona eura za borbu protiv virusa. Mnogi su to sportaši činili i prije, stali u odbranu progonjenih, u borbu protiv diktature, na stranu imigranata, beskućnika ili djece. Sportski heroji koji nisu čekali pandemiju.
Jedan od njih bio je i Italijan Gino Bartali. Svoju je tajnu odnio u grob, a tek su je nakon smrti otkrila njegova djeca. Biciklista je dva puta osvojio utrku “Giro d’Italia” (1936. i 1937. godine) i jedan “Tour de France” (1938) prije nego što mu je Drugi svjetski rat prekinuo karijeru. Trkač je živio pod ogromnim pritiskom u Mussolinijevoj Italiji. Kada je izbio rat, Bartaliju su bili dopušteni treninzi, što je on koristio da Jevrejima skrivenim u ruralnim područjima i italijanskim samostanima donese lažnu dokumentaciju, s kojom mogu pobjeći iz zemlje. Spasio je 800 ljudi. Nikad niko nije posumnjao u njega. Nakon rata je osvojio “Giro” (1947) i “Tour” (1948), ali nikada nije pričao o svom podvigu. Za njega se saznalo tek 2003, tri godine nakon njegove smrti.
Devetog novembra 1938. dogodio se prvi veliki pogrom nad njemačkim Jevrejima. Max Schmeling, veliki prvak u ringu, u svom je apartmanu sakrio dva jevrejska tinejdžera Henryja i Wernera Lewina, kojima je pomagao u bijegu u SAD. Jackie Robinson to je isto učinio igrajući bejzbol. On je u aprilu 1947. godine razbio rasnu barijeru i postao prvi crnac u (MLB). Gađali su ga tokom mečeva, pljuvali i bacali crne mačke na njega, ali nije popustio i ušao je u historiju sporta.
Brazilac Socrates pojavio se 1983. godine kao Corinthiansa na terenu u dresu na kojem je pisalo: “Pobijedi ili izgubi, ali uvijek u demokratiji. Bila je to pljuska u lice diktaturi Joãoa Figueiredoa, a Socrates je bio pokretač brojnih akcija za ljudska prava i demokratiju.
Marc Gasol smatrao je da bi trebao nešto napraviti kako bi ublažio razmjere tragedije sirijskog naroda. Kontaktirao je nevladinu organizaciju čije je članove pozvao na razgovor u košarkaški kampus svoje djece. Onda je poveo akciju spašavanja migranata koji se u raznim plovilima odluče preći Sredozemno more. Inicijativa NBA igrača pomogla je da tragedija na Mediteranu postane vidljiva i da za nju sazna cijeli svijet.
Njegova je majka imala 16 godina kada ga je rodila, a košarka ga je spasila od mračne sudbine mnoge djece koja odrastaju u Akronu u Ohiju. LeBron James uložio je više od 40 miliona eura u stipendije za siromašnu djecu, kojima garantira studij od osnovnog do fakultetskog obrazovanja pod uvjetom da, korak po korak, odgovore na njegove kriterije ocjenjivanja. Uspjelo je 1.100 djece.