Suština svega ovog jeste to da organizirana negativistička kampanja širenja beznađa i očaja u kojoj se Bosna i Hercegovina pokušava prikazati ne samo najgorom državom u Evropi nego u cijelom svijetu ima velikih problema s činjenicama.
Piše: Mustafa DRNIŠLIĆ
Koliko negativna propaganda utječe na zdrav razum, možda najbolje pokazuje članak Istraživanje svjetske zdravstvene organizacije: Bosanci najmršaviji, Turci najdeblji narod u Evropi, objavljen ove sedmice u Dnevnom avazu.
U tekstu se prenosi istraživanje svjetske zdravstvene organizacije (WHO), po kojem Bosna i Hercegovina ima procentualno najmanji broj pretilih osoba u Evropi, što je inače indikator zdrave ishrane i zdravih navika stanovništva i što bi trebalo biti doživljeno vrlo pozitivno.
Barem je tako kada su u pitanju “razvijene zemlje”. Budući da je riječ o Bosni i Hercegovini i s obzirom na to da su takvi rezultati u oštrom kontrastu s mnogim člancima lokalnih medija koji su ranije izvještavali da imamo procentualno skoro najveći broj pretilih osoba u Evropi (kao i to da smo najsiromašniji, najdepresivniji, najbolesniji, najzagađeniji, najnepismeniji i sve ostalo najgore), onda neki razloge za ovako pozitivne brojke vide u tome što je Bosna i Hercegovina navodno toliko katastrofalno siromašna da nema ni lance ni kulturu brze i masne ishrane.
Nešto poput DR Konga. Šta učiniti osim nasmijati se na ovakvu karakterizaciju Bosne, zemlje ćevapa, pite i roštilja?! Suština svega ovog jeste to da organizirana negativistička kampanja širenja beznađa i očaja u kojoj se Bosna i Hercegovina pokušava prikazati ne samo najgorom državom u Evropi nego u cijelom svijetu ima velikih problema s činjenicama.
No, kako bi rekli propagatori očaja: time gore po činjenice