fbpx

Tristo ljudi stiglo je sredinom jutra na glavni izraelski aerodrom na pozornicu pripremljenu za tu priliku. Neki od imigranata putovali su u tradicionalnoj odjeći i po dolasku kleknuli kako bi poljubili crveni tepih koji je organizacija razvukla između terminala i stepenica aviona. Kroz zvučnike su svirali tradicionalni hebrejski napjevi.

Krajem 19. i početkom 20. stoljeća cionistička elita uz utjecajne bankarske krugove dotakla je najvažniji nerv britanske politike i potvrdila postulat na kojem on opstoji – nema prijateljstva, važni su interesi. Posljedica tog cionističkog lobija bilo je donošenje Balfourove deklaracije 1917. godine, potpisane od ministra vanjskih poslova Velike Britanije. Ova je deklaracija, nastala trideset godina prije Izraela, prvi dokument iza kojeg stoji jedna država, a u kojem se poziva na pravljenje države Izrael

Omanski ministar vanjskih poslova Yusuf bin Alawi bin Abdullah izjavio je u to vrijeme da je “Izrael država”, priznanje koje je malo arapskih država javno obznanilo zbog Palestine.

Sporazum ne predstavlja nikakvu dramatičnu promjenu. Štaviše, riječ je o ozvaničenju ili ratifikaciji već postojećih međudržavnih odnosa između Ujedinjenih Arapskih Emirata i Izraela s obzirom na to da između dviju zemalja već duže vrijeme postoje bliske ekonomske, sigurnosne i strateške veze

Da bi perverzija bila potpuna, nije riječ o trajnom odustajanju od aneksije palestinskih teritorija, koje su ionako pod brutalnom vojnom okupacijom, nego samo o njenom odlaganju. Na direktno pitanje novinara, prilikom navrat-nanos organizirane ceremonije u Bijeloj kući, da li to znači da je aneksija “skinuta sa stola”, David Friedman, američki ambasador pri Izraelu, odgovorio je: “Da. Riječ 'suspenziju' su sve tri strane pažljivo odabrale. 'Suspendirati' po definiciji – potražite u rječniku – znači 'privremeno zaustavljanje'. Sada je izvan stola, ali nije zauvijek”

Ultra religiozni Jevreji su grupirani u dvjema strujama u Izraelu. Jedni su Ashkenazi (srednjeevropski), s granama Hasida i Litve, te sefardski ili istočni. Prvi su politički zastupljeni u Uniji za toru i judaizam (UTJ), dok drugi imaju stranku Shas.