fbpx

“Stav” utemeljio književnu nagradu “25. novembar”

Svečana dodjela nagrade bit će upriličena u Hotelu “Evropa” 25. novembra, na Dan državnosti BiH uz prisustvo uglednika iz kulturnog i političkog života BiH.

U Sarajevu je 11. novembra utemeljena nagrada “25. novembar”.

Nagradu je inicirao sedmični časopis “Stav” u ime izdavača, kompanije “Simurg media” d.o.o.

Nagrada se dodjeljuje povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine iz oblasti književnosti u tri kategorije, i to za:

  1. životno djelo iz oblasti književnosti;
  2. knjigu godine iz oblasti književnosti;
  3. neobjavljeni rukopis mladoga pisca.

U 2016. godini bit će dodijeljena nagrada za životno djelo iz oblasti književnosti. Za druge dvije nagrade raspisat će stručni žiri konkurs početkom 2017. godine.

Žiri za dodjelu nagrade sačinjavaju historičari i teoretičari književnosti te književni kritičari. Uprava “Simurg media” d.o.o. usvojila je prijedlog uredništva časopisa “Stav” da se za stručni žiri u 2016. godini imenuju prof. dr. Sanjin Kodrić kao predsjednik žirija i članovi doc. dr. Almir Bašović, prof. dr. Dijana Hadžizukić, prof. dr. Fahrudin Rizvanbegović, doc. dr. Sead Šemsović te ispred časopisa “Stav” glavni urednik Filip Mursel Begović.

U Hotelu “Evropa” 11. novembra održan je sastanak stručnog žirija te je odlučeno da se nagrada “25. novembar” za životno djelo iz oblasti književnosti dodjeljuje književnicima iz Bosne i Hercegovine te se sastoji od: a) nagradnog fonda u iznosu od 10.000 KM; b) skulpture u izradi akademskog kipara Adisa Lukača; c) plakete.

Svečana dodjela nagrade bit će upriličena u Hotelu “Evropa” 25. novembra, na Dan državnosti BiH uz prisustvo uglednika iz kulturnog i političkog života BiH.

Odluku o dobitniku nagrade “25. novembar” za životno djelo iz oblasti književnosti objavit će stručni žiri 23. novembra na press‑konferenciji.

PROČITAJTE I...

Zasnovana na magmi nacionalnog bića, na buntovnoj i polivalentnoj leksičkoj podlozi, na vreloj maštovitosti i gotovo sentimentalnoj zagrcnutosti narodnog rapsoda, poezija Ćamila Sijarića traga za suštinskim mirom, u jednoj univerzalno oblikovanoj formi, osvjetljava čovjekovu sudbinu kroz najintimniju vizuru, svoj san o mogućem spokojstvu projektuje na historijsko platno vječito živih ožiljaka stradalništva i bola kao univerzalnih i odveć ponovljivih kategorija.

PRIDRUŽITE SE DISKUSIJI