fbpx

Procjenjuje se da je oko 200 miliona djevojčica i žena širom svijeta podvrgnuto sakaćenju ženskih genitalija, što se primjenjuje u najmanje 27 afričkih država, u nekim dijelovima Azije i na Bliskom Istoku. Djevojke mogu iskrvariti ili umrijeti od infekcija, dok sakaćenje ženskih genitalija također može kasnije uzrokovati fatalne komplikacije.

Put do izručenja je i dalje težak. Još uvijek se čeka odobrenje jedanaestočlanog suverenog vijeća u kojem je polovica utjecajnih članova iz vojske. Trenutno je to najviše sudansko državno tijelo.

Sukobi i krize zbog vladavine Omara al-Bašira, poteškoće u dobivanju viza i nedostatak pristojnih cesta i hotela izvan Kartuma učinili su Sudan neprivlačnom turističkom destinacijom.

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je pripremio analizu događanja u Sudanu te mogućnostima rješavanja napetosti u toj državi i imenovanju civilne tranzicijske vlade. Iz opsežne analize »Sudan 2019: Težak put sudanske demokracije« objavljujemo najvažnije i najzanimljivije dijelove.

S ovim novim izdankom “Arapskog proljeća” i njegovim mogućim proširenjem na zemlje podsaharske Afrike preživjeli iz kluba starih dinosaurusa, kao što su Paul Biya, predsjednik Kameruna od 1982, Teodoro Obiang, predsjednik Ekvatorijalne Gvineje od 1979, ili Yoweri Museveni, predsjednik Ugande od 1986. godine, imaju dobre razloge za zabrinutost.