fbpx

U sukobima demonstranata i policije nastradalo je na stotine ljudi, njih oko 3.000 uhapšeno je zbog sudjelovanja u protestima, a u nekim manjim gradovima policajci su se pridružili demonstrantima. Do prije samo nekoliko mjeseci ovakav razvoj događaja, takozvana “hipernormalizacija” sistema, činio se gotovo nemogućim jer je uspostavljen sistem koji je omogućio Lukašenku da vlada Bjelorusijom od prvih predsjedničkih izbora u zemlji koji su održani 1994. godine

Bjeloruski čelnik je 16. marta izjavio da bi, umjesto što brinu o virusu, ljudi trebali raditi na poljima. "Evo, rad na traktoru če sviju izliječiti. Polja liječe sve." 'Ostali' lijekovi "za Covid-19 o kojima se šalio su visoke temperature karakteristične za saunu i dezinfekcijska svojstva alkohola.

Lukašenko sa zaprepaštenjem gleda u ono što rade njegovi susjedi, pa čak i protestira kad Rusija zatvori granicu. "U ovom je životu sve moguće. Ali važno je ne paničariti", rekao je bjeloruski čelnik 24. marta. "Ono čega se najviše bojim je psihoze zbog onoga što se vidi u medijima“, rekao je prije nego što je naredio sigurnosnoj službi da istraži medije koji "panično izvještavaju".

Bjelorusija pripada Evroazijskoj ekonomskoj uniji, nadnacionalnoj instituciji sličnoj EU koja je u fazi razvoja, a zvanična Moskva pokušava smanjiti utjecaj subvencija za bjeloruske stanovnike. Između dviju zemalja postoji ugovor o spajanju oba gospodarstva s ciljem buduće unije, odnosno formiranja jedinstvene države. Ta se ideja počela oblikovati 1997. godine, još pod mandatom Borisa Jeljcina.