fbpx

NOVI STAV: Emirov odgovor urbanim papcima

Oni su u svojoj nesvijesti saučesnici u rušenju bosanskohercegovačkog društva jer se stide i pljuju po onome što je srčika i najbolji dio Bošnjaka. Više ima državotvorne svijesti u šamiji srebreničke nene nego u 'Potemkinovim selima' njihovih materijalnih carstava. Oni su, zapravo, pravi papci

 

U prodaji je novo izdanje magazina Stav.

U 190. broju Stava pročitajte emotivni, otvoreni i vrlo direktan intervju sa Emirom Hadžihafizbegovićem, bosanskohercegovačkim glumačkim klasikom.

“Čoban može biti realiziran čovjek, a doktor nauka nerealiziran. Provincija je u glavama. Ona nije geografski nego duhovni pojam. Lav Nikolajevič Tolstoj napisao je možda najznačajniji roman u historiji književnosti – Rat i mir – u selu Jasna Poljana, mjestu s pet kuća i drvoredom. A šupke koje gore spominjem i kojima su ‘Rolex’, cipele ‘Paciotti’ i košulja ‘Versace’ mjerilo putem kojeg uspostavljaju sistem ljudske vrijednosti možeš smjestiti da žive kraj Buckinghamske palače ili Jelisejskih polja, ali će i dalje ostati nesorta i duhovni šljam. Oni su u svojoj nesvijesti saučesnici u rušenju bosanskohercegovačkog društva jer se stide i pljuju po onome što je srčika i najbolji dio Bošnjaka. Više ima državotvorne svijesti u šamiji srebreničke nene nego u ‘Potemkinovim selima’ njihovih materijalnih carstava. Oni su, zapravo, pravi papci”, kaže, između ostalog Hadžihafizbegović.

Stav detaljno izvještava o nedavnoj smjeni vlade USK-a i protetsima u Bihaću.

Nakon smjene Vlade, protesti građana Bihaća zbog sporog rješavanja migrantske krize, održani početkom ove sedmice, jedan su od poteza koje ovdašnja A-SDA povlači. Među organizatorima protesta nalaze se kandidati koalicije A-SDA-Pomak-Zajedno. Pravac kojem teži A-SDA nije ništa drugo do jeftina propaganda koja ima za cilj da državu, glavni grad države i aktualnu vlast predstavi kao maćehinsku i izdajničku spram ovog dijela Bosne i Hercegovine.

Stav u tekstu pod naslovom “Sarajevo noćas mora pasti”, piše i o jurišu Naše stranke na glavni bošnjački bastion.

Priroda političke ideologije i prakse Naše stranke nije etička nego etnička, a cilj joj je promocija i zaštita nebošnjačkih etničkih interesa kroz atak na bošnjačke interese, i to kroz pokušaj onesposobljavanja nacionalnog političkog djelovanja Bošnjaka, a zatim kroz kulturološke zahvate nad bošnjačkom većinom. Ti zahvati tiču se prije svega pokušaja da se ponište politički i kulturološki efekti demografske dominacije bošnjačke većine u Sarajevu.

U novom broju Stav donosi „čaršijsku biografiju političkog manekena“ Elmedina Konamovića.

Obznani Dino zagrijanoj sarajevskoj raji da pokreće novi “politički projekt”. Ispostavit će se tačnom njegova tvrdnja da mu je stranka (koliko god on, potcjenjujući recipijenta svojih političkih poruka, tvrdio da to njegovo novo nije stranka) Narod i pravda zaista važnija od Stranke demokratske akcije. Ali, raja vjeruje svom slatkorječivom ljepotanu, zaboravit će mu i halaliti nestašluke iz prošlosti, jer ko bi ga znao, možda Dino baš i liči na svoju raju kako je i rahmetli predsjednik ličio na svoj narod.

Prošlo je dvadeset pet godina od pogibije heroja oslobodilačkog rata Nesiba Malkića i dijela komande 210. viteške oslobodilačke brigade. Stav u novom broju donosi priču o „Heroju s Kur'anom u džepu“.

Prije dvadeset pet godina, 25. oktobra 1993. godine, na Crnoriječkoj visoravni na području općine Ilijaš poginuo je heroj oslobodilačkog rata Nesib Malkić, komandant 210. viteške oslobodilačke brigade, koja će nakon toga nositi njegovo ime. S njim su poginuli i članovi Komande 210. brigade: načelnik Sead Paravlić, Nermin Fočaković, Nevres Šišić i Fikret Andelić. Tužno i bolno odjekivala je vijest leteći od usta do usta, od srca do srca, od grada do grada, usađujući se u duše onih koji su ih znali. A znali su ih svi na ratištima 2. korpusa, jer su oni stizali svugdje: od Zvornika do Doboja, od Brčkog do Olova, od Gradačca do Zavidovića. Ondje gdje su stizali donosili su sigurnost i vjeru u pobjedu.

U povodu 140 godina sufijskog otpora austrougarskoj okupaciji, novi Stav objavljuje sjećanje na Halil-efendiju Hallija, istaknutog imama i derviša bužimskog kraja.

Kako se ove godine navršava 140 godina od herojskog stava Halil-efendije naspram okupatorskih vojnika i službenika, prilika je to da se njegova dosad skromna biografija proširi s nekim novim pisanim ili usmenim izvorom. Jer, ko zna, možda se očuvanje islama u Krajini, pored krvi šehida, hrabrosti gazija, znoja težaka, ili imana starih nena, ima zahvaliti i dovama dobrih Božijih robova, kakav je, po svemu sudeći, bio i Halil-efendija Halli.

Među najodanije poštovaoce Izetbegovićevog lika i djela treba svrstati članove Rekreativno-biciklističkog kluba “Japod” iz Bihaća, koji već pet godina u znak sjećanja na predsjednika voze biciklistički maraton od Bihaća do Sarajeva. U prostorijama Muzeja “Alija Izetbegović” zatekli smo ih umorne od puta, ali i sretne što su dovršili maraton bez većih problema i poteškoća. U novom Stavu čitajte priču o njima.

Poslije dvije sedmice negiranja, Saudijska Arabija priznala da je novinar Jamal Khashoggi ubijen u njenom konzulatu u Istanbulu a o tome detaljno izvještava dopisnik Stava iz Istanbula.

Trump će radije ispasti “glup i naivan” nego izgubiti lukrativne ugovore sa Saudijom i (važnije) njeno antiiransko pozicioniranje, tako potrebno Americi za nastavak mrcvarenja Irana. S druge strane, Mohammad bin Salman radije će pristati da bude predstavljen kao nesposobnjaković, koji nije kadar kontrolirati sebi podređene službe, nego kao gangster.

Semir Zilić autor je nedavno objavljene knjige Bordo vremeplov o historiji FK Sarajevo. Povodom 72. obljetnice osnivanja ovog kluba, Zilić za Stav piše o tome kako je nastalo Sarajevo te donosi detalje o historijskoj sjednici održanoj 24. oktobra 1946. godine, kada je osnovano društvo nazvano Torpedo, koje će godinu dana kasnije postati FK Sarajevo.

Novi broj magazina Stav u prodaji je danas poslijepodne u Sarajevu, a od četvrtka, 25. oktobra, širom Bosne i Hercegovine.  

 

PROČITAJTE I...

Za Stav pišu i govore kandidati na listama, uvaženi književnici, izdavači, intelektualci, privrednici, doktori nauka, sociolozi, sportaši, doktori medicine, muftije, imami, zlatni ljiljani, kulturni radnici, publicisti, dijaspora... Svi su Mostarci, rođenjem ili mjestom života, i svi se slažu u jednom: da su predstojeći izbori sudbinski bitni za Mostar i da je ključno u što većem broju izaći na izbore 20. decembra.

PRIDRUŽITE SE DISKUSIJI