fbpx

Vlade se pripremaju oporaviti svoje gospodarstvo od krize uzrokovane koronavirusom i trebale bi uložiti u poboljšanje održivosti sistema proizvodnje hrane, kako u društvu, tako i u okruženju. Ovo će zahtjevati nova ulaganja kao i izmjene postojećih subvencija, obradu i brigu o poljoprivrednom zemljištu kako bi ih doveli do stanja plodnosti i usredotočili se na proizvodnju zdrave i pristupačne hrane. Naravno, mora se smanjiti i otpad od hrane.

Iako je lanac opskrbe hranom i dalje širok i fleksibilan, počinje se suočavati s logističkim preprekama kojima pridonose gomilanje hrane i panična kupovina. To otežava nabavu nekih proizvoda tamo gdje bi protok trebao biti lakši. Kako vlade prihvaćaju nacionalističke pristupe, to više riskiraju da naruše međunarodni sistem koji je posljednjih desetljeća sve više povezan.

Zaštita vrijedi za više od tisuću i pol različitih proizvoda iz zemalja članica EU i, sve naglašenije, za proizvode zemalja van zajednice. Statistika EU upućuje da zaštićeni proizvodi uživaju dobru prođu na tržištu. U tome je atraktivnost registriranja porijekla i izvornosti