fbpx

Tristo ljudi stiglo je sredinom jutra na glavni izraelski aerodrom na pozornicu pripremljenu za tu priliku. Neki od imigranata putovali su u tradicionalnoj odjeći i po dolasku kleknuli kako bi poljubili crveni tepih koji je organizacija razvukla između terminala i stepenica aviona. Kroz zvučnike su svirali tradicionalni hebrejski napjevi.

Premijer Etiopije Abiy Ahmed primio je 10. decembra 2019. Nobelovu nagradu za mir u Oslu i u svom se govoru prisjetio vremena kada je bio mladi vojnik u sukobu protiv Eritreje. Jedanaest mjeseci kasnije, isti je čovjek objavio rat nesagledivih posljedica u svojoj zemlji, prkoseći međunarodnoj zajednici, koja zahtijeva veće napore za dijalogom i mirnim rješenjem.

Promjene koje je izvršio u vrlo represivnoj zemlji jednako su impresivne. Polovina njegova kabineta je ženskog pola, ukinute su zabrane opozicijskih stranaka, hiljade političkih zatvorenika oslobođeno je, a visoki dužnosnici uhapšeni su zbog korupcije i kršenja ljudskih prava. To je još iznenađujuće s obzirom na to da ga je imenovao autokratski narodni Revolucionarni demokratski front.

Borba za vode Nila naglašena je impresivnim demografskim rastom dviju zemalja i osnovnim potrebama koje one donose. Povijesno etiopsko crnačko stanovništvo bilo je isključeno iz bilo kakvog benefita od prolaska rijeke kroz njihov teritorij.

Sa svojim avijatičarskim naočalama i crnim čipkanim hidžabom izgleda kao da bi mogla biti glumica u arapskoj sapunici. Ima samo 23 godine, ali govori rječito. Prvih 13 godina života provela je iza zidova roditeljske kuće jer je vani bjesnio rat. Nabiha je odrasla u Mogadišu, glavnom gradu Somalije. Jedne noći prije deset godina njezin je otac došao kući i rekao: “Spakirajte sve, napuštamo zemlju.” Porodica se tri dana skrivala među robom koju je prevozio veliki kamion.